سفره عقد و هر آن چه از آن می دانیم

راهنمای انتخاب سفره عقد

  برای برگزاری مراسم عروسی، اقدامات مختلفی صورت می گیرد که یکی از آن ها، چیدمان سفره عقد است. میان تمام مردم جهان اعتقاد به این موضوع که ازدواج مهم ترین اتفاق زندگی آدمی است، دیده می شود و استفاده از سفره عقد نیز از ملزومات مراسم ازدواج محسوب می شود، که البته چیدن سفره عقد با توجه فرهنگ و آیین هر ملتی، متفاوت خواهد بود. اما در فرهنگ ما، نحوه چیدمان سفره عقد و چگونگی دیزاین کردن و ترکیب انواع وسایل آن و نوع اجزای تشکیل دهنده و همچنین ویژگی های ظاهری هر یک از آن ها با دقت و وسواس صورت می گیرد.

  سفره عقد و اهمیت آن

  سفره عقد مجالی را فراهم می کند تا زیبایی سنت پسندیده ازدواج بیش از پیش نمایانده شود؛ همان سفره ای که در آن نجوای اعلام رضایت برای شروع یک زندگی عاشقانه، طنین انداز می شود. همان سفره ای که در آن آیات الهی برای آرامش زندگی زوجین تلاوت می شود و حلقه های زرین که نشان تعهد هستند، در انگشتان این زوج جای می گیرند.

  بنابراین سفره عقد هم به جهت اتفاقات حائز اهمیتی که در کنارش رقم می خورد و هم به لحاظ پیشینه تاریخی و فرهنگی ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جزء جدانشدنی مقدمات یک ازدواج به شمار می آیند.

  راهنمای انتخاب سفره عقد

  راهنمای انتخاب سفره عقد

  تاریخچه سفره عقد و آداب آن

  فرهنگ غنی ما ایرانیان برای امر ازدواج نیز اهمیت و ارزش بخصوصی قائل بوده است. هنگامی که به کنکاش در گذشته می پردازیم تا نشانی از سنت دیرینه ازدواج بیابیم، متوجه می شویم که رد پای سفره عقد در مراسم ازدواج گذشتگان و اجداد ما نیز پر رنگ و برجسته بوده است.

  آن ها نیز به هنگام بر پا کردن بساط ازدواج از سفره عقد بهره می گرفتند، آن را به زیباترین شکل ممکن می آراستند و از ظرف ها و دیگر وسایل شکیل و خوش نقش و نگار برای مزین کردن آن، استفاده می کردند.

  به طور کلی گستراندن سفره به تناسب نوع مناسبت و اتفاق مهمی که رقم می خورد، جزء آداب محسوب شده و همیشه جایگاه خود را داشته است.

  ایرانیان باستان گستراندن سفره و چیدمان وسایل در آن را با نوع مناسبت و مراسمی که وجود داشت سازگار کرده و بهترین و حتی مجلل ترین سفره ها را آماده می کردند. لذا چیدن سفره از رسوم کهن و اصیل ما ایرانیان تلقی می شود و چیدن سفره عقد نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه با استناد به تاریخ،ف باید اقرار کرد که نوع چیدمان سفره های عقد و میزان ارج و قربی که برای آن قائل بودند، ستودنی و تحسین برانگیز است.

  گرچه امروز با گذشت زمان های طولانی ماهیت اصلی چیدن سفره عقد و درون مایه و اساس فلسفه چیدمان آن، چندان مورد توجه نیست و تنها به یک امر تشریفاتی مبدل شده که چیدمان آن را تنها برای عدم سنت ستیزی و البته جلوه های ظاهری و نمایشی آن انجام می دهیم، اما باز هم استفاده از سفره عقد از بدیهیات هر ازدواج است و موضوع قابل اعتنایی است که باید به آن توجه داشت.

  سفره ی عقد

  سفره ی عقد

  چه چیزهایی درون سفره عقد قرار می گیرد؟

  ۱. سفره

  ابتدا پارچه ای در نظر گرفته می شود تا اجزای دیگر بر روی آن چیده شوند. رنگ و طرح این پارچه، به تناسب سلیقه و فرهنگ هر خانواده انتخاب می شود اما در اکثر موارد، رنگ سفره عقد را با این عقیده که رنگ سفید نماد و سمبل پاکی و خوشبختی است، سفید انتخاب می کنند.

  ۲. قرآن

  قرار دادن جلدی از آیات وحی بر سفره عقد این مفهوم را می رساند که عروس و داماد برای ازدواج خود، توجه و عنایت خدا را در نظر گرفته اند و با رضایت او آماده عمل کردن به دستور او که امر ازدواج است، هستند.

  سفره ی عقد

  سفره ی عقد

  ۳. یک دست آینه و شمعدان

  یک آینه و دو شمعدان که دو طرف آینه قرار داده شده اند نیز نماینده بیان مفاهیمی هستند؛ آینه شفافیت و صداقت را نهیب می زند و شمع های فروزان موجود در شمعدان حاکی از روشنایی و گرما و صمیمیت ارتباط زوج جوان هستند. آینه و شمعدان نمادی از روشنایی و گرمی هستند و همراهی آن ها با مهر و تسبیح می تواند نشانی از پایبندی و تبرک باشد که حتما جایگاه مناسبی را درون سفره عقد برای آن در نظر می گیرند.

  ۴. شاخه های نبات

  نبات هایی که در ظروفی زیبا به آراسته ترین شکل ممکن چیده شده اند، نمادی برای آرزوی شیرین کامی و دوری از تلخی ها هستند.

  ۵. سکه

  سکه مظهر برکت در مال و افزون شدن رزق و روزی است تا با آرزوی دوری از تنگدستی و مضیقه های مالی این سفره را بیاراید.

  سفره ی عقد

  سفره ی عقد

  ۶. بادام و فندق

  بادام و فندق جزئی از برکت های خوردنی هستند که به سبب ویژگی قدرتمند و مقوی بودن، آرزوی رزق و روزی پر بار و پر مایه را برای عروس و داماد به ارمغان می آورند.

  ۷. گل رز در رنگ های مختلف

  گل رز و ویژگی های منحصر به فرد آن، مظهر و سنبل عشق و محبت حقیقی هستند و نشان موافقت هر دو نفر برای وصلت با یکدیگر است و اینکه هر دوی آن ها یکدیگر را پسندیده و قبول کرده اند.

  این گل فارغ از دسته گل عروس در سفره عقد جای می گیرد.

  سفره ی عقد

  سفره ی عقد

  سخن پایانی

  چیدمان سفره عقد یکی از اجزای جدایی ناپذیر مراسم ازدواج محسوب می شود که بسیاری از زوج های جوان دوست دارند آن را به زیبایی، شکوه و جلال طراحی و اجرا کنند. اگر مراسم ازدواجتان نزدیک است، بهتر است پیش از سفارش، مدل های مختلف سفره عقد را در مجله های مختلف ببینید و طرح دلخواه خود را از میان طراحی های متفاوت و گسترده انتخاب نمایید.

   

  این مطلب چقدر مفید بود؟

  برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

  میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء:

  تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید