خانه  /  دسته بندی مقالات  /  عروس  /  از مراسم بله برون و انگشتر نشون چه می دانید؟


از مراسم بله برون و انگشتر نشون چه می دانید؟

از مراسم بله برون و انگشتر نشون چه می دانید؟


آواتار

سمیرا
4 ماه پیشانگشتر نشان پیش از انگشتر نامزدی و حلقه عروسی از سوی خانواده داماد به عروس داده شده و به عنوان پیمانی از قول و قرارهای عقد و ازدواج به شمار می رود.


کسانی که قصد دارند با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنند، حتما مراسمی را بر اساس آداب و رسوم ویژه ای که در سنت ما وجود دارد، برگزار می کنند. بعد از مراحل آشنایی و گذر از شناخت، نوبت به مراسم هایی مانند خواستگاری، بله برون، حنابندون، عقد کنون و عروسی می رسد که هر کدام دارای ویژگی های جذابی در اجرای مراسم هستند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با مراسم بله برون آشنا کنیم و از انگشتر نشون که در این مراسم بر انگشتان عروس آینده می نشیند، سخن بگوییم. با ما همراه باشید.

مراسم بله برون و انگشتر نشون

همان طور که گفته شد، در مراسم ازدواج ایرانی، بسیاری از خانواده ها دوست دارند، حتی در وسعت اندک هم، آداب و رسوم سنتی را رعایت کنند که یکی از همین آداب پیش از ازدواج، مراسم بله برون است. اما مراسم بله برون چیست؟

مراسم بله برون

مراسم بله برون همان جلسه ای است که پس از خواستگاری و قبل از نامزدی برگزار می شود و در آن خانواده ها و بزرگان فامیل مانند پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها، عمه ها، عموها، دایی ها و خاله های بزرگ دور هم جمع شده و ضمن شناخت بیشتر از یکدیگر، درباره مسائل مهمی مانند مهریه، شیربها، تاریخ عقد و عروسی صحبت می کنند. در این مراسم نیز انگشتر نشون خریداری شده را نیز بر دست عروس می کنند تا از همان لحظه، او را عروس خانواده داماد معرفی نمایند.

 

بله برون و انگشتر نشان

 

در این مراسم، تمامی قول و قرارها روی یک برگه کاغذ نوشته می شود و عروس و داماد و بزرگ ترها آن را امضا می کردند. اما امروز آلبوم های زیبایی برای مراسم بله برون در بازار وجود دارند که به این مراسم زیبایی و شکوه بیشتری می بخشند.

در بله برون، علاوه بر انگشتر نشون، هدایایی نیز برای عروس خریداری می شوند و در نهایت این مراسم با جشن و گرفتن عکس های یادگاری با بله گفتن عروس خانم به پایان می رسد. انگشتر نشون، کله قند، چادر، دفتر بله برون، گل و شیرینی از جمله مهم ترین هدایایی است که در این مراسم به عروس داده می شود. خوب است بدانید که برخی دیگر از افراد دوست دارند هدایای جذاب دیگری را نیز در این روز به عروس خود تقدیم کنند. 

البته بسیاری از خانواده ها برای حفظ آرامش، در همان مراسم  خواستگاری، درباره مهریه و شیربها و موضوعات مهم صحبت می کنند و ترجیح می دهند تا مراسم بله برون بیشتر به جشن و شادی ختم شود. اما انگشتر نشون چیست؟ انگشتر نشون با حلقه نامزدی متفاوت است و زودتر از آن به دست عروس خانم می رود.

 

بله برون و انگشتر نشان

 

انگشتر نشون

انگشتر نشون از سوی خانواده داماد خریداری می شود و به عنوان یک هدیه به عروس آینده می دهند. از سوی دیگر این انگشتر را می توانیم نوعی تعهد اولیه عروس به داماد بنامیم تا مراسم ازدواج به صورت رسمی برگزار شود.
از آن جایی که این انگشتر نشون مانند خرید جهیزیه داماد، از سوی خانواده داماد خریداری می شود و اغلب عروس خانم ها دخالتی در آن ندارند، سلیقه داماد و خانواده اش حین خرید انگشتر نشون به خوبی نشان داده خواهد شد. از سوی دیگر جعبه کادویی انگشتر نشون نیز بسیار مهم است و می تواند نشانگر احترام و شوق خانواده داماد به این وصلت باشد. تمامی این ها می تواند در شناخت نسبتی میزان علاقه و سلیقه داماد برای عروس خانم بسیار مهم باشد.

انگشتر نشون چه ظاهری دارد؟

همان طور که می دانید، انگشترهای مختلفی در بازار وجود دارند که افراد می توانند آن ها را خریداری نمایند، اما حلقه و انگشتر نشون، اغلب انگشتری سبک و ساده و تک نگین هستند. بسیاری از عروس خانم ها انگشتر نشون خود را بعد از ازدواج، پشت حلقه خود می اندازند، لذا می تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.
 

 

بله برون و انگشتر نشان

 

انگشتر نشون چه رنگی است؟

خرید انگشتر نشون کاملا سلیقه ای است و هیچ رنگ خاصی برای آن تعریف نشده است. این انگشتر می تواند سفید، زرد و یا حتی رزگلد باشد، اما خانواده داماد بهتر است برای خرید انگشتر نشون، حتما سلیقه عروس خانم را نیز مد نظر قرار دهند تا هدیه ای که به او تقدیم می کنند، باب پسندش باشد.

در کل انگشتر نشان اغلب به سلیقه خانواده داماد خریدای می شود و هیچ قاعده و قانونی در ارتباط با اندازه، مدل و رنگ این انگشتر وجود ندارد.

 

بله برون و انگشتر نشان

 

سخن پایانی

از آنجایی که مراسم های پیش از ازدواج می توانند بسیار دلهره آور و استرس زا باشند، خوب است که از پیش همه چیز را برنامه ریزی کنید. برای گرفتن تصمیم ها در زمینه های مختلف، حتما نظر خود را با نظر خانواده یکی کنید تا از بحث و گفت و گو در مراسم هایی که بهتر است به خوبی و شادمانی برگزار شود، جلوگیری نمایید. از سوی دیگر حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که این مراسم ها، شما را برای شناخت بیشتر خانواده فرد مقابل آماده می سازد، لذا خوب است که تمامی آنچه که در این مراسم رخ می دهد را به یاد بسپارید تا با شناخت خوبی وارد زندگی مشترک شوید.