اصول مهم خواستگاری را بشناسید

اصول مهم خواستگاری

  اصول مهم خواستگاری و چطور باید برای این جلسه به خوبی آماده شد تا همه چیز عالی پیش رفته و همان نتیجه ای که انتظارش را داشتیم، حاصل شود؟

  اصول مهم خواستگاری

  دختر و پسری که پس از آشنایی اولیه و با پشت سر گذاشتن دوران نامزدی برای نخستین بار یکدیگر را ملاقات می‌کنند و قرار است از نزدیک با خصوصیات و شرایط یکدیگر آشنا شوند، برای آنکه ملاقات به نحو مطلوب انجام گردیده نتیجه‌بخش باشد، اصول و فنونی را مورد توجه قرار دهند که مهمترین آنها به شرح زیر است. این موضوع به اندازه جهیزیه عروس از اهمیت زیادی برخوردار است و باید حتما نسبت به لحظه لحظه آن، دقت کافی صورت بگیرد.

  نکته 1: نخستین دیدار و ملاقات در اتاقی مجزا که در آن دختر و پسر احساس راحتی کامل داشته باشند و شخصی دیگر وارد اتاق نشده و خلوت آن ها را برهم نزد، صورت گیرد. این ملاقات باید با اطلاع خانواده و در خانه یکی از آنان صورت بگیرد.

  نکته 2: از آن جایی که ملاقات اولیه معمولاً در خانه دختر انجام می پذیرد، دختر در اتاق ملاقات حضور داشته و پسر وارد اتاق می شود و پسر باید سلام و احوالپرسی کند و دختر نیز از جای خود بلند شده برای نشستن در جای مناسب او را راهنمایی نماید.

  اصول مهم خواستگاری

  نکته 3: پس از آنکه پسر و دختر در اتاق چه روی صندلی چه روی زمین نشستند لازم است صحبت شروع شود. سکوت ممتد تهدید کننده است و ممکن است به تحقق هدف که ایجاد محیطی گرم و صمیمی است آسیب بزند. نحوه نشستن باید طوری باشد که روبه روی یکدیگر قرار گیرند.

  نکته 4: بهتر است صحبت از طرف پسر شروع شود ولی چون جلسه اول پسر و دختر هنوز رودربایستی دارند، شروع صحبت نیاز به شجاعت و اعتماد به نفس دارد که این خصیصه باید در دختر یا پسر وجود داشته باشد. اگر سکوت طولانی شد و از سوی پسر سخنی ارائه نشد دختر می‌تواند نقش فعالی را به عهده گرفته آغاز سخن کند ولی چه باید بگوید؟

  نکته 5: تعریف کردن از طرف مقابل از نظر وضعیت ظاهر، ادکلن و سایر نقاط مثبتی که دارد اقدام اولی است که می‌تواند انجام گیرد. ادامه صحبت باید راجع به برنامه‌ها و فعالیت‌های باشد که مورد علاقه دختر و پسر است. شروع و پیگیری صحبت در این زمینه موجب رابطه حسنه می‌گردد.

  نکته 6: گفتگو باید بر محور جنبه‌های مثبت بچرخد. طرح موضوعات منفی از دقت طرف مقابل در استماع سخنان می‌کاهد. محتوای سخن با طرح سوالات مناسب باید به سمتی سوق داده شود که به زندگی طرفین مربوط می‌شود تا اولین دیدار و ملاقات به سکوت کشیده نشود. پرسش‌ها باید طوری باشد که به جواب کوتاه منجر نگردد.
  اصول مهم خواستگاری

  نکته 7: سوالاتی نظیر آنچه دوست دارید و هدف شما در زندگی چیست؟ موجب خواهد شد که سخن ادامه یابد و طرف، خود را معرفی کند. پرسش در مورد مدرسه یا محل کار و اشتغالات طرف مقابل نیز موجب ادامه صحبت خواهد شد. این بحث‌ها می‌توانند به شناخت طرفین منجر گردد.

  نکته 8: پرسش درباره مهریه، شرایط عقد و اصولا پیرامون ازدواج در اولین دیدار و ملاقات در جلسه خواستگاری به هیچ وجه جایز نیست. هدف جلسه اول رفع حجب و حیا و ایجاد صمیمیت و گرمی و درنهایت شناخت‌های اولیه است.

  نکته 9: سوالات دیگری که برای طرفین شاید جالب باشد پرسش از خاطرات جالب گذشته مربوط به زمان تحصیل و یا بعد از آن می‌باشد و بیان موفقیت‌ها و پاداش‌ها اعمم از موفقیت‌های درسی، هنری و ورزشی برای طرفین جالب و ادامه صحبت را میسر می‌سازد.

  نکته 10: آنچه در گفتگوی پسر و دختر از اهمیت ویژه برخوردار است تعاملی بودن آن است. منظور از تعامل سخن آن است که هر دو طرف در پرسش و پاسخ و بیان مطلب شرکت کنند نه آنکه یک نفر متکلم وحده باشد و دیگری چرت بزند. بیان باید خوب و رسا و با کلمات زیبا و جالب و با نگاه به طرف مقابل ارائه گردد.

  نکته 11: داشتن حوصله و تحمل در ملاقات اولیه از اهمیت برخوردار است. نباید داخل سخن دیگری پرید و اجازه ادامه صحبت به او نداد. پرحرفی و اجازه ندادن به طرف مقابل در ارائه سخن جایز نیست. ضمنا از بیان حرف‌های تکراری باید پرهیز گردد.

  اصول مهم خواستگاری

  نکته 12: گفتگوها باید جهت‌دار و در جهت حصول هدف باشد. هدف در اولین دیدار و ملاقات ایجاد محیطی است که خودمانی بوده و به طرفی ببرد که طرفین بدون رودربایستی و حجب و حیا خود را بروز دهند. در پایان جلسه ملاقات باید روابط دختر و پسر غریبه همچون دو دوست شود که می‌توانند آنچه در دل دارند بدون هیچ سانسور و پرده پوشی بیان کنند.

  نکته 13: نخستین رویارویی و ملاقات باید احترام آمیز بوده و از طرح مسائل مشکل‌آفرین بدور باشد و در آن از هرگونه مقایسه کردن پرهیز گردد. گفتن سخنانی که من خواستگار زیادی داشته‌ام ویا مقایسه کردن پسر مثلا با شوهر خواهر و افراد دیگر و یا لاف زدن پسر از پدر و مادر و موقعیت خود از مسائلی است که رابطه محبت‌آمیز و گرم و احیاناً منتهی شدن به مراحل بعدی ازدواج لطمه می‌زند.

  نظرات
  guest
  0 نظر
  Inline Feedbacks
  View all comments

  این مطلب چقدر مفید بود؟

  برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

  میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آراء: 1

  تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید