ژست عکاسی و بهترین تکنیک های آن

ژست عکاسی

  زمانی که برای تصویربرداری از خود و داشتن یک عکس خوب، ژست عکاسی می گیرید، باید این فن را به خوبی شناخته و از زوایای آن مطلع باشید. حتی زیباترین افراد با بهترین اندام، در صورت نداشتن یک ژست عکاسی خوب، می توانند عکسی ناخوشایند و نازیبا داشته باشند.

  شکل قرارگیری صورت، منظره پشت سر، محیط، لباس، محل قرارگیری دست ها و وضعیت ایستادن و غیره؛ همگی در فرم عکاسی تاثیرگذار خواهند بود.

  به عنوان مثال هر آن قدر که آرایش عروس حرفه ای و زیبا باشد، فرم عکس برداری و ژست های تصویربرداری از عروس و داماد در زیبایی عکس ها به صورت مستقیم تاثیر می گذارد و یک آرایش زیبا به تنهایی برای ثبت خاطراتی بی نقص، کفایت نخواهد کرد.

  البته باید این واقعیت را بپذیریم که برخی از افراد به صورت ذاتی فوتوژنیک هستند و برخی دیگر خیر! با این همه داشتن یک ژست عکاسی خوب، به هر شخصی کمک می کند تا بهترین عکس یادگاری خود را داشته باشد.

  ژست عکاسی

  فرم قرار گرفتن صورت

  صورت شما باید به فرمی قرار بگیرد که غبغب نمایان نشده و یا حداقل بزرگتر از آن چیزی که هست، به نظر نیاید. معمولا در عکس های غیرپرسنلی، مایل کردن سر به یک سمت (البته نه خیلی زیاد) و جلو آوردن جزئی چانه، به محو کردن غبغب در عکس، کمک زیادی می کند. همین طور سر شما باید به نحوی در قاب تصویر قرار بگیرد که حالت چشم ها در توازن بوده و یکی از آن ها عجیب و کج و معوج به نظر نرسد. همچنین اگر کمترین مشکلی در فرم بینی وجود داشته باشد، زاویه قرار گرفتن سر شخص، اهمیت فوق العاده ای پیدا می کند. در آینه نگاه کرده و فرم صحیح قرار گرفتن سر خود را در زاویه ای که ایرادات بینی به حداقل برسند، پیدا کنید. این همان زاویه ای است که باید مقابل لنز دوربین به سر خود بدهید تا ایرادهای جزئی بینی در عکس ثبت شده، چند برابر به نظر نیاید.

  به خاطر داشته باشید که به دلیل ثابت بودن تصویر در عکس ها، تمام ایرادات چهره، چندین برابر شده و هر عیبی بارها بزرگتر از واقعیت خود جلوه خواهد کرد.

  زاویه صورت در ژست عکاسی

  زاویه صورت در ژست عکاسی

   

  محل قرار گرفتن دست ها

  دست به سینه ایستادن و یا همان قفل کردن بازوها روی هم مقابل سینه یا بدتر از آن دست به کمر زدن، به هیچ وجه برای خلق یک تصویر شایسته، مناسب نیست. اگر در فضایی طبیعی در حال عکاسی از خود هستید، خوب است که یک دستتان را به درختی تکیه بدهید. اگر لباسی آزاد به تن دارید، گوشه ای از پارچه لباس خود را به دست بگیرید و یا حتی این کار را با شالی که بر سر دارید، امتحان نمایید. به هر صورت نگه داشتن بخشی از لباس به کمک یکی از دست ها، ژست عکاسی بسیار خوبی به شما خواهد داد. این کار از رها و بیکار بودن دست ها یا قرار گرفتن آن ها در وضعیتی ناخوشایند، جلوگیری خواهد کرد. به طور مثال نمونه دیگری که می توانیم پیشنهاد دهیم، بالا آوردن یک دست و قرار دادن آن به شکل منحنی روی سر و گذاشتن دست دیگر زیر چونه یا گونه است. (البته این یک ژست کاملا هنری و شایسته پرتره است و شاید برای یک عکس معمولی خانوادگی، چندان مناسب نباشد.)

  قرار دادن دست ها داخل جیب برای ثبت عکس آقایان، ژستی کاملا مناسب است. به علاوه اگر قرار باشد که دست ها را رها شده کنار بدن، بگذاریم؛ این مدل ژست باز به آقایان می رسد و مناسب بانوان نیست.

  نحوه قرارگیری دست و ایستادن در ژست عکاسی

  نحوه قرارگیری دست و ایستادن در ژست عکاسی

   

  شکل ایستادن

  اما شکل ایستادن نیز به خصوص در عکس هایی که کل قامت فرد در قاب تصویر قرار می گیرد، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. قرار نیست دو پای خود را به اندازه عرض شانه ها باز کرده و مقابل دوربین بایستید. پاهای شما باید فرمت خاصی به خود بگیرند. به طور مثال یک پا را به صورت ضربدری در مقابل پای دیگر خود، جلوتر بیاورید. مدل دیگری نیز می تواند با تکیه دادن یک پا به دیوار پشت سر، یک درخت و مانند آن؛ همراه باشد.

  همین طور اگر قرار است صاف بایستید، توجه داشته باشید که سرشانه ها صاف بوده و از قوز کردن بپرهیزید. اگر کمی هم شکم را به داخل بدهید، یک امتیاز در ثبت تصویر خود جلو خواهید بود! ثبت تصویر چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد و حتما از پس پنهان کردن شکم خود برخواهید آمد.

  در صورتی که امکان خم کردن پاها وجود دارد، حتما این کار را بکنید. به طور مثال کمی خم شده و یا از یک صندلی برای همراهی خود در این ژست کمک بگیرید. به هر صورت قرار گرفتن بدون هیچ حالتی، در نهایت هیچ حسی را به عکس تزریق نکرده و احساسی را به مخاطب القا نخواهد کرد.

  نتیجه گیری

  اکنون تکنیک هایی از اصول ژست عکاسی آموختیم و مواردی را به تذکر پشت سر گذاشتیم. حالا با رعایت کردن این اصول چند عکس جدید از خود بگیرید و این عکس ها را با عکس های قدیمی تر خود مقایسه کنید. چه تفاوت هایی در آن ها می بینید؟ بدیهی است که ژست عکاسی می تواند تا میزان زیادی بر فرم نهایی عکس شما، تاثیر بگذارد؛ زیبایی های را نمایان ساخته و کاستی ها را بپوشاند. این چیزی است که پیش از روتوش کردن عکس، به صورت کاملا طبیعی؛ به کمک خلق اثری زیبا و دوست داشتنی، می آید.

  نظرات
  guest
  0 نظر
  Inline Feedbacks
  View all comments

  این مطلب چقدر مفید بود؟

  برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

  میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آراء: 1

  تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید