شرایط وام ازدواج + مدارک و نکات مهم

شرایط وام ازدواج

  برای شروع یک زندگی مشترک و نوپا در میان زوج های جوان، مقداری پس انداز و اندوخته، می تواند در شکل گیری هر چه زودتر زندگی و خانه و کاشانه کمکی بزرگ باشد. وام ازدواج یکی از روش های تامین بخشی، هر چند کوچک، از مخارج شروع زندگی است که پیش پای زوج های جوان گذاشته می شود. از این رو ما قصد داریم در این مطلب شرایط وام ازدواج را بیان کنیم تا شما بتوانید به راحتی مسیر دریافت وام ازدواج را برای شروع زندگی مشترک خود را بپیمایید. با ما همراه باشید.

  شرایط وام ازدواج

  افراد زیادی هستند که برای تسهیل سازی زندگی خود از وام های مختلفی استفاده می کنند، که یکی از آن ها وام ازدواج است. حقیقت این است که وام ازدواج می تواند تا حدی زوج های جوان را در برگزاری مراسم، خرید وسایل و سایر موارد برای آغاز زندگی مشترک کمک سازد. اما آیا می دانید شرایط وام ازدواج چیست؟

  شرایط دریافت وام ازدواج

  افراد برای آن که بتوانند نسبت به دریافت وام ازدواج اقدام نمایند، می بایست واجد شرایطی باشند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  •    داشتن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران جز اولین شرایط وام ازدواج است. در واقع تنها زوج هایی که تابع ایران باشند می توانند از تسهیلات وام ازدواج بهره مند شوند.  همچنین لازم به ذکر است که تمامی زوج هایی که در خارج از ایران به عقد و نکاح هم درآمده اند و گواهی ازدواج آن ها به وسیله سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی صادر گشته است، می توانند از تسهیلات وام ازدواج استفاده نمایند. گواهی این دسته از افراد می بایست توسط کنسولگری ایران در کشور ایران مهر شده باشد تا بتوان از آن به عنوان سند ازدواج استفاده نمود. ضمنا سایر تبعه ایران با ادیان دیگر می توانند با ارائه اقرار نامه ازدواج و یا مدرکی که ازدواج آن ها را اثبات نمایند که به تایید مراکز اقلیت های دینی در داخل کشور رسیده باشد، می توانند نسبت به ثبت نام و دریافت وام ازدواج اقدام نمایند.

  •    داشتن کارت ملی موقت و یا دائم به همراه کد پستی محل سکونت متقاضی نیز از شرایط وام ازدواج محسوب می شود. هر یک از زوج ها چنانچه پیش تر اقدام به دریافت وام ازدواج نکرده باشد، حتی در ازدواج های دوم و یا بیشتر، می تواند از تسهیلات قرض الحسنه و وام ازدواج بهره مند شود. در واقع باید بگوییم که هر یک از زوجین تنها می تواند یکبار از این تسهیلات بهره مند شود.

  •    لازم به ذکر است که زوجین می توانند از تاریخ عقد، تا مدت دو سال اقدام به ثبت نام برای دریافت وام ازدواج نمایند. همچنین خوب است بدانید که با توجه به مفاد بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1398 کل کشور، زوج هایی که تاریخ عقد آن ها بعد از یکم فروردین ماه سال 96 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، می توانند نسبت به دریافت این وام اقدام نمایند. این در حالیست که زوج هایی که پیش از سال 96 ازدواج کرده و در صف انتظار دریافت وام قرار دارند، می توانند از تسهیلات وام ازدواج 15 میلیون تومانی استفاده نمایند، اما به هر یک از سایر زوج ها، مبلغ 30 میلیون تومان وام ازدواج اعطا می گردد.

  شرایط دریافت وام ازدواج

  مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج

  اکنون که با شرایط وام ازدواج آشنا شدید، نوبت به معرفی مدارک لازم برای دریافت این وام بپردازیم:

  •    اصل به همراه کپی سند ازدواج زوجین
  •    اصل به همراه فتوکپی از تمامی صفحات شناسنامه زوجین
  •    اصل به همراه فتوکپی از تمامی صفحات شناسنامه ضامن ها
  •    اصل به همراه فتوکپی از کارت ملی موقت و دائم زوجین
  •    اصل به همراه فتوکپی از کارت ملی موقت و دائم ضامن ها
  •    کد پستی به همراه آدرس کامل محل سکونت زوجین
  •    در اختیار داشتن کد رهگیری ده رقمی دریافت شده پس از ثبت نام در سایت

  چند نکته مهم از شرایط وام ازدواج

  همان طور که می دانید، داشتن یک ضامن به ازای هر یک از زوج ها، از شرایط وام ازدواج است. افراد می توانند با ضمانت یک نفر که کارمند پیمانی، رسمی و یا بازنشسته یکی از نهادهای دولت، نیروهای انتظامی و نظامی، موسسات و نهادهای عمومی، کارمند و یا کارگر شرکت های صنعتی بزرگ و فعال که امکان ارائه آخرین فیش حقوقی، حکم کارگزینی و یا … را دارد، نسبت به دریافت وام ازدواج اقدام نمایند.
  زوج ها می بایست وام دریافتی را طی پنج سال به بانک مربوطه بازپرداخت نمایند.
  همچنین لازم به ذکر است که امکان استفاده از یارانه پرداختی به عنوان تضمین برای بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به منظور دریافت وام ازدواج فراهم است.

  سخن پایانی

  همان طور که خواندید، زوج ها می توانند از تسهیلات وام ازدواج برای شروع زندگی مشترک خود آغاز نمایند. کافیست شرایط وام ازدواج را دارا باشید و با در اختیار داشتن مدارک، پس از ثبت نام در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نسبت به دریافت این وام اقدام نمایند.

  نظرات
  guest
  0 نظر
  Inline Feedbacks
  View all comments

  این مطلب چقدر مفید بود؟

  برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

  میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آراء: 1

  تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید