آداب و رسوم جالب ازدواج در ترکیه

ازدواج در ترکیه

  ازدواج یکی از جشن هایی است که در هر کشور و حتی منطقه به شکل های مختلفی برگزار می شود، البته لازم به ذکر است که در بسیاری از مناطق آداب و رسوم برگزاری این جشن با گذشت زمان دست خوش تغییر شده اند و ممکن است در جشن های امروزی تعداد کمی از رسوم گذشته اجرا شود در این مقاله ما قصد داریم اطلاعاتی کلی در رابطه با آداب و رسوم جالب ازدواج در ترکیه در اختیارتان قرار دهیم، چنانچه از علاقمندان به کسب اطلاعات در این زمینه هستید در ادامه با ما همراه باشید.

  جایگاه ازدواج در فرهنگ ترکیه

  ترکیه از نظر سنت و فرهنگ شباهت های بسیاری به ایران دارد و باید بدانید که در این زمینه یکی از غنی ترین کشور های جهان به شمار می آید، از آنجایی که ازدواج نقش بسیار پر رنگی در فرهنگ و سنت این کشور دارد همواره امری حائز اهمیت می باشد و برگزاری آن نوعی ضرورت برای شروع زندگی زوج ها محسوب می باشد. جالب است بدانید که بیش از 15 درصد ازدواج های ترکیه با تصمیم خانواده صورت می گیرد اما در باقی موارد دختر و پسر خود برای ادامه رابطه خود تصمیم می گیرند و خانواده ها دخالتی در تصمیمات آن ها ندارند.

  ازدواج هایی که توسط خانواده برنامه ریزی می شوند انواع مختلفی دارد که در ادامه می توانید آن ها را مشاهده کنید.

  – ازدواج های سنتی: در این دسته از ادواج ها مادر و یا والدین پسر، دختری را برای ازدواج با پسر خود انتخاب می کنند و در صورت توافق طرفین ازدواج صورت می گیرد.

  – ازدواج beşik kertme: این نوع از ازدواج در واقع یک ازدواج اجباری است بدین صورت که در زمان نوزادی پسر و دختر خانواده ها تصمیم می گرفتند که آن ها در بزرگسالی با یکدیگر ازدواج کنند، باید بدانید که متأسفانه در این نوع از ازدواج ها پسر و دختر نمی توانند مخالفت کنند البته به ندرت پیش می آید که خانواده ها رسم beşik kertme برای ازدواج فرزندهایشان انتخاب کنند.

  – ازدواج berdel: این ازدواج بسیار شبیه به سنت خون بس در ایران می باشد، در ترکیه نیز برای ازدواج مبلغی به عنوان مهریه برای دختر ها در نظر گرفته می شود اما در برخی از خانواده هایی که با هم دچار مشکل هستند از دریافت مهریه صرف نظر کرده و در ازای عروسی کینه ها و دشمنی های گذشته را فراموش می کنند.

  پس از آشنایی با ازدواج های سنتی به سراغ آداب و رسوم می رویم همانطور که پیش تر اشاره کردیم با گذشت زمان آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی تغییراتی داشته و بسیاری از زوج های جوان امروزه سنت های غربی را نیز وارد جشن های خود کرده اند، اما ما در این مطلب سعی می کنیم آداب و سنت های ترکیه که یادگار گذشتگان این کشور است را برای شما بازگو کنیم.

  ازدواج در ترکیه

  آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

  آداب و رسوم بسیاری در این کشور ترکیه برای ازدواج ها وجود دارد که می توانید آداب مراحل مختلف عروسی را در این بخش از مقاله مطالعه کنید.

  آداب ارسال دعوتنامه ازدواج در ترکیه

  دعوتنامه ها در عروسی های کشور ترکیه حدود یک هفته پیش از مراسم بین مدعویین توزیع می شود و جالب است بدانید که در بسیاری از مناطق کشور ترکیه خانواده عروس و داماد هدیه های کوچکی نظیر پارچه، صابون، دستمال، لیوان و غیره را به عنوان دعوتنامه در نظر می گیرند، معمولا شخصی غیر از عروس و داماد از طرف هر خانواده نماینده دعوت دوستان و آشنایان می شود.

  مدت زمان برگزاری جشن ازدواج در ترکیه

  مدت زمان برگزاری عروسی امروزه معمولاً یک روز می باشد اما باید بدانید که در گذشته های نه چندان دور مردم در زمان عروسی حدود 3 الی 4 روز را به جشن و پایکوپی می گذراندند، همچنین لازم به ذکر است که عروسی ها اغلب در روز ها جمعه آغاز می شوند و شنبه یا دوشنبه به اتمام می رسد.

  حنابندان فقط مخصوص بانوان!

  حنابندان یکی از سنت های بسیار قدیمی و مشهور در میان کشور های آسیایی می باشد و همگی ما حداقل یکبار در این مراسم شرکت کردیم، این مراسم در عروسی های ترکیه ویژه بانوان است و تمامی آن ها به همراه عروس در منزل پدری عروس و یا در یک باغ جمع شده و مشغول جشن و پایکوبی می شوند، طی این مراسم مقداری حنا به هر دو کف دست عروس گذاشته می شود و مردم معتقد اند که این امر سبب خوش شانسی در ازدواج می شود.

  پایان مراسم ازدواج در ترکیه

  با رفتن عروس به خانه جدیدش مراسم جشن و پایکوپی به پایان می رسد اما مردم ترکیه برای این بخش از مراسم نیز آداب خاصی دارند، فردای روز عروسی، داماد به همراه خانواده به خانه عروس رفته و طی یک نمایش سنتی سعی در پیدا کردن عروس خود می کند، پس از یافتن عروس، دختر از خانواده خود خداحافظی کرده و به همراه خانواده داماد به سمت خانه جدیدش می رود.

  ازدواج در ترکیه

  سایر آداب و رسوم جالب ازدواج در ترکیه

  – بخش عمده ای ازخرید جهیزیه همانند کشورمان ایران به عهده خانواده دختر می باشد و بخشی از آن نیز توسط خانواده پسر تأمین می شود.

  – دوستان عروس پیش از آغاز مراسم نام خود را در کف کفش عروس می نویسند و در پایان عروسی اشخاصی که نامشان کامل پاک شده است به عنوان عروس های بعدی شناخته می شوند.

  – در قانون کشور ترکیه عروس پس از ازدواج فامیلی اش به فامیلی همسر تغییر می کند.

  – تمامی افرادی که شاهد عروسی هستند می توانند در جشن ها شرکت کنند، به طوری که یکی از تفریحات گردشگران تور ترکیه پیدا کردن جشن های عروسی به منظور شرکت در آن ها می باشد.

  امیدواریم این مقاله برای شما همراهان گرامی جذاب و سرگرم کننده بوده باشد.

  نظرات
  guest
  0 نظر
  Inline Feedbacks
  View all comments

  این مطلب چقدر مفید بود؟

  برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

  میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آراء: 4

  تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید