سفره هفت سین و عناصری که باید در آن قرار دهیم

سفره هفت سین

  فرا رسیدن سال نو، از تازه و نو شدن خبر می آورد و به همین دلیل تمامی افراد در سراسر جهان، فرا رسیدن سال نو را در کشورهای خود به فراخور فرهنگشان جشن می گیرند. در این میان ما ایرانی ها نیز فرا رسیدن نوروز را هر سال با آداب و رسوم ویژه ای جشن می گیریم که چیدن سفره هفت سین یکی از همین کارها است. چیدن سفره هفت سین برای ما ایرانی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است لذا ما به این بهانه قصد داریم به بررسی این هفت سین هایی که درون سفره قرار می گیرند، بپردازیم. با ما همراه باشید.

  سفره هفت سین

  همان طور که از نام این سفره پیدا است، درون سفره هفت سین اقلامی قرار می گیرند که با “سین” آغاز می شوند و هر یک از این اقلام نویدی خوش می دهند. از این روش شاید بد نباشد که با آثار مثبت هر یک از این موارد که درون سفره قرار می گیرند، آشنا شوید.

  چه چیزهایی درون سفره هفت سین قرار می گیرد؟

  نوروز که از راه برسد، در تمامی خانواده ها، سفره ای روی زمین و یا روی میز چیده می شود تا افراد دور هم جمع شده و شروع سال جدید را جشن بگیرند. این سفره از چند روز پیش از سال تحویل چیده شده و تا سیزده روز بعد از نوروز نگه داشتن می شود. اما درون سفره هفت سین چه چیزهایی قرار داده می شود؟

  اجزای سفره هفت سین

  سیر

  یکی از اقلامی که درون سفره هفت سین قرار می گیرد، سیر است. سیر یکی از گیاهان دارویی است و از آن به عنوان ماده ای گندزا نام برده می شود. سیر درون سفره نشانه ای از تندرستی و سلامت است و همچنین به عنوان نمادی از مناعت طبع نیز شناخته می شود. قدیمی ها بر این باور بودند که انسان می بایست مناعت طبع داشته و قناعت پیشه کند.

  سفره هفت سین

  سنجد

  یکی دیگر از اجزای سفره هفت سین که عضوی جدایی ناپذیر از این سفره محسوب می شود، سنجد نام دارد. سنجد نشانه گرایش انسان به عقل است و حاکی از آن است که افراد باید همواره به شکل سنجیده عمل نمایند. از سوی دیگر سنجد نمادی از رایش میوه ای و همچنین فرزانگی است و از آن می توانیم به عنوان نمادی از پرورش دهنده احساسات در افراد نام ببریم. برخی از افراد بر این باورند که سنجد نمایشی از عشق انسان ها به یکدیگر است.

  سیب

  سیب همیشه نمادی از زیبایی و سلامتی بوده است و همین میوه نیز درون سفره هفت سین قرار می گیرد تا افراد بتوانند از برکت وجود این میوه در لحظات آغازین سال بهره مند شوند. از ایام قدیم رسم بوده که بزرگترهای خانواده مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ، سیب را درون سفره قرار دهند چرا که آن ها هستند که نگرانی زیادی از بابات سلامتی اعضای خانواده خود دارند.

  سبزه

  همه ما سفره هفت سین را با سبزه های تزئین شده و زیبا می شناسیم. سبزه نمایشی از حیات محدد و زایش است و نشانی از شادابی و نشاط در روزهای خوش در سال جدید خواهد بود.

  سمنو

  سمنو در سفره هفت سین، حاکی از خبر و برکت و همچنین قدرت است چرا که سمنو غذایی مقوی محسوب می شود که مواد تشکیل دهنده آن گندم است. این غذای مقوی و سرشار از ویتامین، سمبلی از عدالت، مقاومت، صبر و قدرت است.

  سفره هفت سین

  سرکه

  سرکه درون سفره هفت سین، سمبلی از رضا و تسلیم و همچنین پذیرفتن ناملایمات است. خوب است بدانید که واژه سرکه در ادبیات ما، به منظور تشریح اضطراب و گریه مورد استفاده قرار می گیرد.

  سماق

  دیگر جزء مهم سفره هفت سین، سماق است. سماق سمبلی از پایداری و صبر است که درون سفره هفت سین تحت عنوان آغازی مجدد قرار می گیرد.

  البته همان طور که می دانید، سین ها دیگری نیز وجود دارند که ممکن است با سین های ذکر شده در بالا جا به جا شوند:

  سکه که نمادی از رزق و روزی است نیز درون سفره قرار می گیرد.
  سنبل نشانه ای از بهار است.
  قرآن کریم همیشه نشانه ای از توکل و اتصال به خداوند بوده است و حتما قرآن را درون سفره هفت سین قرار می دهند تا از برکت وجود آن در سال جدید بهره مند شوند.
  آیینه که مظهر روشنایی است را در بالا سفره قرار می دهند تا نور و روشنایی را در سراسر سفره هفت سین انعکاس دهد.
  ماهی قرمز نیز سمبلی از تکاپو و زایش است و یکی از اجزای سفره هفت سین محسوب می شود.
  شمع نیز که مظهر روشنایی است درون سفره هفت سین قرار می دهند و پیش از تحویل سال نو با روشن کردن آن، فروغ را به سفره هفت سین هدیه می دهند.

  سخن پایانی

  همان طور که خواندید، اقلامی که درون سفره هفت سین قرار می گیرند هر یک به نوعی سمبلی از قدرت، سلامت، نشاط و … است و از دیرباز افراد به برکت وجود آن ها درون سفره ایمان داشته اند. امروز ما نیز مانند ایام قدیم و مانند اجداد خود، سفره هفت سین را با همین اقلام می چینیم.

  نظرات
  guest
  1 دیدگاه
  قدیمی ترین
  جدیدترین بیشترین رای
  Inline Feedbacks
  View all comments
  چه چیزی قرار دهیم
  چه چیزی قرار دهیم
  1 سال قبل

  هفت سین عید نوروز دل را در روی

  این مطلب چقدر مفید بود؟

  برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

  میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آراء: 9

  تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید